Як відмінюються німецькі прикметники? Чим відрізняється сильне і слабке відмінювання? Як визначити тип відмінювання прикметника? Про це і не лише у нашій сьогоднішній статті. Корисні таблиці-шпаргалки тут!
Основною складністю німецької граматики для новачків (і не тільки) є відмінювання, оскільки необхідно запам'ятовувати безліч залежностей і закінчень. Прикметники в німецькій мові, як ви вже здогадалися, так само, як і іменники, до яких вони відносяться, змінюються за числами, особами та відмінками.
Отже, прикметники в німецькій мові відмінюються тільки тоді, коли вони стоять перед іменником:
червоний стіл - roter Tischчервоному столУ - rotem Tisch
ВАЖЛИВО: Або сам прикметник (визначення), або слово, що його супроводжує, повинні визначити рід, число і відмінок іменника. Рід, число і відмінок показуються в словосполученні один раз.
1. Сильне відмінювання
ОЗНАКА: Супровідне слово відсутнє (перед іменником стоїть лише один або кілька прикметників).
ПРАВИЛО: Прикметник отримує родове/відмінкове закінчення (закінчення певного артикля).
ВИНЯТОК: Genitiv, однина чоловічого і середнього роду: прикметник отримує закінчення -en.
ВАЖЛИВО!
У множині слова: viele (багато), einige (кілька), wenige (мало) набувають родове/відмінкове закінчення і не впливають на закінчення прикметника (обидві частини мови отримують закінчення означеного артикля):
viele gute Eltern (Nom.) — багато добрих батьківviele gute Eltern (Akk.) — багатьох добрих батьківwenigen guten Eltern (Dat.) — небагатьом добрим батькамeiniger guter Eltern (Gen.) — деяких добрих батьків
Це цікаво: в силу особливостей німецького словотвору, яке дозволяє поєднувати в одному іменнику кілька слів (і в цьому випадку прикметник ніби мається на увазі, наприклад: das Abendkleid - вечірня сукня), прикметники в німецькій мові зустрічаються значно рідше, ніж українській.
ОЗНАКА: Супровідне слово є і завжди однозначно показує рід, відмінок і число. У ролі супровідних слів можуть виступати певний артикль, вказівний займенник і так далі, тобто ті слова, які вже в Nominativ визначають рід іменника.
ПРАВИЛО: Прикметник отримує у Nominativ однини (всі роду) та в Akkusativ однини (все, крім чоловічого роду) закінчення -e. У всіх інших відмінках однини і множини - закінчення -en.
ВАЖЛИВО!
1. До означених артиклів відносять також слова, що відіграють роль означеного артикля: dieser (цей), jeder (кожен), welcher (який), solcher (такий) та aller (весь). Коли прикметник стоїть після одного із цих слів, він також отримує закінчення, як після означеного артикля. Так як ці слова завжди вже мають закінчення, прикметник в основній формі може залишатися з закінченням -e або -en. Наприклад:
die shönen Frauen — alle/diese/solche shönen Frauen
2. Означений артикль, вказівний займенник і займенник — частини мови взаємовиключні і одночасно з одним і тим же іменником не використовуються:
der gute Vater — diese gute Mutter (правильно)der dieser gute Vater - jede die gute Mutter (неправильно)
3. Як супровідне слово можуть виступати різні частини мови, але всі вони однозначно показують рід і число іменника вже в Nominativ.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
У складних вказівних займенниках (derselbe, derjenige) означений артикль злитий з вказівним словом, отже відмінюються обидві частини слова. При цьому частина-артикль відмінюються як означений артикль, а частина-прикметник - як прикметник:
derselbe gute Film - той же добрий фільмdieselben guten Filme — ті ж таки хороші фільми
ОЗНАКА: Неозначений артикль (ein/eine), заперечний займенник (kein/keine), присвійні займенники (mein/meine) показують рід, число і відмінок іменника неоднозначно (наприклад, ein Tisch (стіл) може бути визначений як чоловічий рід, а може та як середній).ПРАВИЛО: Якщо рід, число і відмінок показані однозначно, то прикметники отримують закінчення слабкого відмінювання.
Якщо рід, число і відмінок не визначаються супровідним словом, то прикметники отримують закінчення сильного відмінювання (закінчення певного артикля).
ВАЖЛИВО!
У множині неозначений артикль ein не використовується.
ein kleines neues Haus/das kleine neue Hauskleine neue Häuser/ die kleinen neuen Häuser
mathematisch-naturwissenschaftliches Thema - сильне відмінюванняdas mathematisch-naturwissenschaftliche Thema — слабке відмінюванняein mathematisch-naturwissenschaftliches Thema - змішане відмінювання
der Kranke – хворийder arme Kranke - бідний хворийeine arme Kranke - (якась) бідна хвораeines armen Kranken (Genitiv, «Чиє?») — одного бідного хворого (ч.р.)einer armen Kranken (Genitiv, «Чиє?») — однієї бідної хворої (ж.р.)
Виняток! Однина Dativ. Якщо рід показує прикметник (тобто маємо сильне відмінювання), то субстантивована форма матиме нейтральне закінчення:
bei armer Kranken - у бідної хвороїbei armem Kranken - у бідного хворого